Stručný postup výroby piva

Stručný postup výroby piva

Výrobu piva můžeme rozdělit do čtyř hlavních výrobních fází:

1. příprava mladiny z vody, sladu a chmele
2. příprava mladého piva kvašením mladiny
3. dokvašováním v ležáckém sklepě
4. stáčení zralého piva z ležáckých tanků do transportních sudů

Šrotovna

Ve šrotovně se slad drtí na sladový šrot. Přečištěný sladový šrot se odváží na váze, pak se rozdrtí ve šrotovníku. Sladový šrot zůstává až do zpracování v šrotovém zásobníku.

Varna

Ve varně se připraví ze sladového šrotu, chmele a vody horká svařená mladina.
Slad a jeho náhražky se nejprve vystírají s vodou (smíchají) a získaná vystírka se postupně vyhřívá na teploty rmutovací, při nichž probíhá optimální štěpení látek ze sladu, umožňující maximální převedení rozpustných látek ze sladu do vodního roztoku
Tento proces se nazývá rmutování a probíhá ve vystírací a rmutové pánvi.

Scezování

Další výrobní úsek probíhá ve szecovací kádi (případně sladinovém filtru), kde se oddělí ze zcukřené kašovité vystírky získaného extraktu – sladina od nerozpustného mláta (před tím to byl našrotovaný slad).
Při scezování nejprve stéká předek (koncentrovanější část extraktu) do mladinové pánve.
Po stažení předku následuje vyluhování mláta, přičemž stejnou cestou postupují do mladinové pánve výstřelky (výluhy mláta) až je veškerá sladina, tzn. předek i výstřelky v mladinové pánvi pohromadě.

Chmelovar

Sladina se pak povařuje v mladinové pánvi s chmelem. Po ukončení chmelovaru, kdy vzniká mladina (sladina s chmelem = mladina), čekáme až se hladina mladiny uklidní, změří se cejchovanou tyčí vyrobené množství horké mladiny a cukroměrem se zjistí její sacharizace (kolikatku jsme uvařili).  V této fázi nevzniká žádný alkohol.
Z uvedených údajů se vypočítá varní výtěžek, tj. množství získaného extraktu z použitého sypání, vyjádřené v procentech.

Chlazení

Mladina ochlazená v na zákvasnou teplotu (4-6 °C) se spílá do kvasných kádí ve spilce (spilka je místnost v níž se nacházejí kvasné kádě).
Zakvasí se kulturními kvasnicemi, během kvašení stoupát teplota až na 10 °C, ubývá původní extrakt mladiny, ten spotřebovávají kvasinky, vzniká alkohol a oxid uhličitý, po prokvašení se suduje do ležáckých tanků v ležáckém sklepě. 

Dozrávání

V ležáckých tancích pivo při nízkých teplotých (0-4 °C) dozrává, nasycuje se přiměřeným tlakem oxidem uhličitým, čiří se (tzn. usazují se kvasnice a vyloučené kaly) a chuťově se zjemňuje.
Zralé pivo se může filtrovat, pasterovat, aby bylo dokonale čiré a mikrobiologicky trvanlivé, a hotové pivo se stáčí do transportních obalů – sudy, lahve, plechovky.

O výrobě piva existuje mnoho knížek, webů, populárně naučných knížeček. 
Vhodné k studiu, rozšíření si informací jsou Technologie a Technologie sladu a piva.